Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Babies & Children  > Baby Food

Baby Food Cost


How Much Does Baby Food Cost?

 
low costLow: $50/monthaverage costMedium: $100-$150/monthhigh costHigh: $100-$300/month
post E-mail post Post   Comments (5)

Of the baby formulas, Mead Johnson (Enfamil) is the most popular, followed by Ross (Similac), Nestle (Carnation) and store brands (Wal-Mart, Target, grocery story).

Typical costs:

  • Powders are least expensive. Powdered formula from the grocery store can cost about $50 a month, brand name powder can cost $100-$150 a month (for about 130oz of powder per month).
  • Ready to feed cans are the most expensive, at $5-$10 per 32 ounce can, often sold in cases of 6-8 cans. A month's supply of ready to feed formula can run from $100 to around $300 a month.
  • According to the Center for Nutrition Policy and Promotion (an agency of the USDA), the average annual expenditures on infants 0-2 years olds for food ranges from $83 a month by families that make an average of $27,000 to $130 a month for families making an average of $109,000.
  • If you choose to breast-feed, you may save substantially on formula, although many people purchase additional clothing for breast-feeding and breast pumps.
Related articles: Baby Delivery, Baby Clothes, Diaper Bag, Diapers, Breast Pump

Material on this page is for informational purposes only and should not be construed as medical advice. For medical decisions, always consult your physician for the right course for your infant or child.
 
post E-mail post Post   Comments (5)
CostHelper News


Top 7 Ways to Trim Pet Expenses
Pets, for many, are part of the family; another member that needs love, feeding and treatment, just like anyone else in the household. || Posted September 18 2013


Forgotten Expenses In a Home Addition Budget
Items like construction costs, permit fees or debris removal aren't the only expenses to consider when calculating the total costs of a home remodeling project. || Posted August 5 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
Formula
Amount: $80.00 per month
Posted by: Susanne S. in Kenmore, NY.Posted: September 22nd, 2010 08:09PM
Brand: SimilacStore: Rite Aid
I use my "wellness card" (in store sales card) and the manufacturer coupon that is taped to the front of each can (1.00 off at register). The regular price of Similac Advanced is about 13.99 for the regular can (not the huge one). I pay 10.19 for a can (I get 20 percent off with my wellness card and the 1.00 coupon). I feel so good when I leave the store.. try it. (You have to spend over 1,000 dollars at Rite Aid to reach the 20% off level.. which is valid for a year from the date of reaching the level. I have to say, it's the best savings card in my area). We use between 2 and 3 cans per week of the Similac... the older our baby gets, the less formula he needs, obviously and he's been averaging about 2.5 cans per week now. But you get the idea. Based on the cost per can and what you use, you should be able to figure out what you're going to spend at Rite Aid with the method described here. Good luck!
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
baby feeding
Amount: $300.00 per month
Posted by: shortyc in east, NC.Posted: July 19th, 2010 11:07AM
Brand: NutramigenStore: Target
I tried breastfeeding but I didnt produce enough milk, and later found out my kids are both lactose and soy intolerant. They also both had colic. Unfortunately I have no other option other than the nutramigen, which is made by enfamil thats 33 dollars for a can of the powder in which my son goes through at least 6 a month. When ever I got a breast pump to start with I just got one of those evenflo ones, which was suggested to me by my doctor and the pediatrician. They are much cheaper, just as efficient and the bottles are alot cheaper too and last just as long.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
in response to "buy breast pump used!"
Amount: $0.00 per month
Posted by: lacatation specialist in southeast, PA.Posted: April 5th, 2010 03:04PM
A breast pump should never be purchased used. Hospitals do rent out breast pumps, but the models are designed for this purpose (don't allow backup into the unit) and are thoroughly cleaned after each person. One you purchase used does not have the same benefits and could potentially have had breast milk back up into the unit exposing your child to bacteria and disease. The cost of purchasing/renting a good quality pump is less expensive, though, overall than buying formula. So spend the money on that good pump (like a Medela pump in style) and reap the rewards not only free food for your baby, but also the best thing you can give her.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
buy breast pump used!
Amount: $95.00 per month
Posted by: Jayna in Kansas City, MO.Posted: May 24th, 2009 02:05PM
Brand: MadelaStore: n/a
I bought my madela pump in style double breast pump (the same one they were selling @ babies-r-us at the time) for $70 at a consignment sale. I then purchased new tubing and accessories which cost an additional $34..total cost-$94! Yes, I've heard people say that it's gross to use a used breat pump, but if the hospitals rent out used ones what could be so bad about it?? As long as you get new accessories you're fine. Save your money like I did!
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Breastfeeding Equipment
Amount: $360.00 per month
Posted by: AJ in Campbell, CA.Posted: June 7th, 2008 06:06AM
Brand: MedelaStore: Babies R Us
The most expensive item was the double Medela breast pump, which we got on sale at Babies R Us for $260. In addition to that, we've spent about $100 on bottles, nipples, storage bags and other equipment. If you get Dr. Brown's bottles, be sure to get the ones that are glass or polypropelene (BPA free).
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With Baby Food
 
Subject:  *
Amount Spent:  * per month
Brand: Store: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



More Babies & Children Topics
Check Out All Costs for Babies & Children How Much Do Maternity Clothes Cost? How Much Does a Car Seat Cost? How Much Does Cord Blood Banking Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Outrageous Expense
Paid: 79000.00
1 hour and 20 minute flight from a hospital who is in my plan to a hospital that is in my plan and both have medflight helicopters... [more]
-Youare KiddingMe
Air Ambulance Cost
Family friend's wedding
Paid: 710.00
1 bridal bouquet/1 toss bouquet, 2 MOH bouquets, 1 jr bride bouquet, 5 bride maids bouquets, 2 wrist corsages, 2 flower girl baskets, 1 ring bearer pillow and supplies for 19 centerpieces (11 tall pilsner vases with approximately 20 flowers... [more]
-Mrs. Murray
Wedding Flowers Cost
Ignition coil
Paid: 46.00
Bought at O'Riley auto parts. Watched YouTube video.Removed 2 screws it sits on top of engine. Replaced coil and bad spark plug... [more]
-James Smith01
Ignition Coil Replacement Cost
Concussion
Paid: 7459.00
Hit my head hard and had speech deficit and blurry/double vision. Urgent care advised I go to Emergency because they had MRI. I was able to understand what I was told, but really having difficulty finding words and talking... [more]
-KS
Emergency Room Visit Cost
Cat declawing just front know anywhere that isn't outrageously priced??
Paid: 0.00
Need to have my 2 yr old cat declawed. Unfortunately where I live they are now making it mandatory. My vet I currently use wants over $450. I really can't afford that. I'm currently dealing with medical issues myself and getting chemo etc... [more]
-Livey
Cat Declawing Cost
Pricing--alterations/custom
Paid: 0.00
I have to chuckle over the comments about pricing. Custom dresses should not cost less than ready to wear (unless you are buying the label/shop name). The things I try to remind brides of are: 1. I make your pattern for you alone... [more]
-smsivulabydesign
Wedding Dress Alterations Cost